[22. 12. 2023] Научни скуп: Повезаност религиозности и психолошких фактора са током и исходом малигне болести

На Православном богословском факултету Универзитета у Београду, 22. децембра 2023. године, одржан је научни скуп на тему Повезаност религиозности и психолошких фактора са током и исходом малигне болести. Скуп је представљао значајан интердисциплинарни приступ, укључујући богословску и медицинску перспективу на важну тему која обухвата здравље и духовност.

На почетку скупа, декан Факултета протојереј проф. др Зоран Ранковић срдачно је поздравио окупљене, изразивши добродошлицу и пожелевши успешан рад.

Модератор супа, протонамесник Драган Поповић, отворио је скуп и изразио благодарност свима на учешћу, посебно предавачима, који су делили своја знања и искуства.

Научници и предавачи који су учествовали на скупу били су експерти из различитих области:

• Проф. др Нађа Марић Бојовић са Медицинског факултета и Института за ментално здравље говорила је о вези религиозности и психофизичког здравља.
  • Др сци мед. спец. Александра Ерић Николић са Института за онкологију и радиологију КЦС представила је свој рад на тему Утицај духовности и религиозности на здравствено стање и квалитету живота пацијента са канцером.
  • Доц. др Драгана Марић са Медицинског факултета и Клинике за пулмологију КЦС говорила је о медикализацији умирања код пацијената оболелих од малигних болести.
  • Презвитер доц. др Драган Каран са Православног богословског факултета представио је своје истарживање о пастирском старању и бризи цркве за онколошке пацијенте.
  • Доц. др Дејан Пилчевић са Медицинског факултета ВМА и Клинике за нефрологију ВМА предочио је свој рад који се тицао религиозности као дела интегративног приступа у лечењу малигних болести.
  • Проф. др Весна Кесић са Медицинског факултета и Клинике за гинекологију и акушерство КЦС говорила је о утицају малигних болести на трудноћу.
  • Модератор протонамесник Драган Поповић представио је ред који се тиче бола и малигнитета из хришћанске перспективе.

После предавања, одржана је дискусија у којој су слушаоци размењивали ставове и постављали питања предавачима. Научном скупу присуствовао је и Његово Преосвештенство Епископ топлички г. Петар, викар Патријарха српског, који је пренео благослов и поздрав Његове Светости Патријарха српског г. Порфирија и указао на који начин архиепископија Београдско – карловачка учествује у пастирској бризи према онима који су тренутно оболели од канцера. Декан Факултета протојереј проф. др Зоран Ранковић закључио је скуп изразивши радост што је Богословски факултет био домаћин овом научном догађају и што је допринео размени између богословља и медицине.

Допринос овог научног скупа је у сагледавању на који начин фактори религиозности и духовности утичу на исходе болести, осветљавајући пут за будуће истраживање и размишљање у овом критичном аспекту људског живота.