[18. 12. 2023] Предавање: Михајло Пупин – Христољуб

Са благословом декана, проф. др Зорана Ранковића, на Православном богословском факултету Универзитета у Београду у понедељак 18. децембра 2023. године, др Драгољуб Цуцић, директор панчевачког Регионалног центра за таленте „Михајло Пупин,“ одржао је предавање са презентацијом на тему Михајло Идворски Пупин – Христољуб. Предавање је организовао Студентски парламент на иницијативу катедре за Општу историју Цркве. У име Студентског парламента и управе ПБФ, предавача је поздравио г. Александар Бојанић.

Предавање је било подељено у два сегмента: први је био посвећен животопису и научном раду Михајла Пупина, где је предавач уједно – лепим речима – јавност подсетио и на раније објављену монографију Михајло Пупин Светосавац, аутора протојереја Сава Б. Јовића (2004); а затим се задржао на Пупиновој религиозности апострофирајући три књиге Од пашњака до научењака (ове године се прославља стогодишњица објављивања ове књиге, за коју је Пупин добио Пулицерову награду), затим Нова реформација: од физичке до духовне реалности, и на крају књигу Serbian Orthodox Church (објављена 1918. године на иницијативу Светог Владике Николаја Жичког, а финансирана од стране Михајла Пупина), која је била саставни део дипломатске мисије у преговорима после Првог светског рата. тако да би овај догађај био и свечана прослава својеврсних јубилеја везаних за овог српског научника на Православном богословском факултету у Београду. Истичући религиозне мисли и идеје Михајла Пупина о Творцу и Спаситељу света, предавач је позвао окупљене студенте ПБФ да се баве тим сегментом Пупиновог научног рада.

На крају предавања студенти су постављали инспиративна питања, која могу да послуже за нова истраживања о животу и раду српског великог научника, Михајла Пупина. Ово предавање снимале су камере ТВ Храма, а најављено је и пропраћено преко друштвених мрежа.