[27. 1. 2024] Прослава празника Светога Саве

Овогодишња прослава Светог оца Саве, небеског патрона нашег богословског училишта, отпочела је 26. јануара, у параклису Факултета. Празничним бденијем предстојао је преосвећени епископ липљански Доситеј, викар Патријарха српског, коме су саслуживали свештеници и ђакони.

На сам дан празника, у спомен храму Светог Саве, Његова Светост патријах српски господин Порфирије началствовао је Светом Литургијом уз саслужење више архијереја наше помесне Цркве, и свештенослужитеља међу којима је био велики број професора Факултета.

Радост данашњег празника, пренета је и у просторије Факултета, где је након Свете Литургије уприличена традиционална светосавска акдемија. Након резања славског колача, свим гостима обратио се прво декан Православног богословског факултета протојереј проф. др Зоран Ранковић. Поздрављајући присутне, декан се свима захвалио на доласку и пожелео добродошлицу.

Као врховни покровитељ и редовни професор Факултета све присутне је благословио и речима поуке укрепио Његова светост патријарх српски господин Порфирије. Како обичај налаже, одабраним речима обатили су се и гости из сестринских богословских училишта, доцент др Симон Малменвал из Љубљане и проф. др Дејан Борисов декан Паравославног богословског факултета „Свети Килимет Охридски“ у Скопљу.

Као и сваке године, чули смо светосавску беседу, коју је ове године произнео презвитер проф. др Србољуб Убипариповић. Отац Србољуб истакао је да личност Светитеља Саве мало разумемо и позвао све да сходно речима тропара, да се запутимо богослужбеним и богословским стазама које су пропутиле Савине стопе, које на воде као целовитијем и садржајнијем поимању наше припадости Небеској отачбини.

Талентима које им је Господ дао, овогдишњу светосавску академију украсили су хор студента Православног богословског факултета и квартет који су сачињавали вокали: Тања Андрић и Наташа Рашић, а које су пратили на клавиру Добрила Миљковић, и на виолончалу Петра Миљковић.

На самом крају, али не и мање битно, декан је поделио дипломе студентима који су успешно окончали своје образовање на нашем Факултету, а то су: Немања Веселиновић, Вељко Вујић, Дејан Додг, Лазар Дујаковић, Стефан Ђокић, Андреј Колосов, Филип Максимовић, Иван Милорадовић, Владимир Милошевић, Зарија Петровић, Филип Постењац, Игор Стаменовић, Немања Теофиловић и Снежана Трипковић.