[27. 1. 2023] Прослава празника Светога Саве

Након година обележених пандемијом, празник Светог Саве је Лета Господњег 2023. торжествено прослављен на Православном богословском факултету. Прослава у част првог српског архиепископа започела је бденијем у параклису Светог Јована Богослова у навечерје празника. Службом је началствовао Његово Преосвештенство епископ новобрдски Г. Иларион, викар Његове Светости Патријарха српског Г. Порфирија уз саслуживање професора Факултета и свештенослужитеља факултетске богомоље. Празнично бденије увеличано је певањем Хора студената православног богословског факултета под вођством ђакона др Владимира Антића.

Богослужбени део прославе празника настављен је Светом Литургијом као средишњим саборним догађајем у заветном Храму Светог Саве на Врачару. Литургијом је началствовао Његово Преосвештенство епископ сремски Г. Василије уз саслуживање викâра Његове Светости Патријарха српског Г. Порфирија, затим архијерејских намесника Архиепископије београдско-карловачке, братства Храма Светог Саве и професора Православног богословског факултета.

Након Литургије у врачарском Храму празновање је настављено свечаном академијом на Православном богословском факултету. Свечаност је почела тропаром Светом Сави коју је отпевао хор студената Факултета под руководством професора др Драгана Ашковића.

Академији су присуствовали Његово Преосвештенство Епископ новобрдски Г. Иларион, Његово Преосвештенство Епископ топлички Г. Петар, викар Његове Светости Патријарха српског Г. Порфирија, генерални директор викаријата Надбискупије београдске монс. Роберт Паштјик, представници министарства просвете Републике Србије, представници Управе за односе са црквама и верским заједницама, представници Студентског парламента Универзитета у Београду, декани, продекани, професори, студенти и други бројни гости. На самом почетку присутнима се у својству домаћина обратио високопречасни протојереј проф. др Зоран Ранковић пожелевши свима најсрдачнију добродошлицу. Након поздравне речи декана уваженом аудиторијуму обратио се Његово Преосвештенство Епископ топлички Г. Петар преневши благослове Његове Светости и поручивши да је Богословски факултет највиша образовна институција Српске Православне Цркве, кућа која негује подмладак и даје снагу будућности и пожелео много успеха, научних и докторских радова, као и много нових студената.

Господин Дејан Савић, саветник Председника Републике Србије поздравио је све присутне у име Председника Републике подсетивши да је Свети Сава утро пут државној дипломатији и да је до данас симбол нашег јединства и напретка. У име ректора Универзитета у Београду обратила се проф. др Зорица Вујић, проректорка за финансије, рекавши да као представник Универзитета треба да подсети да је Свети Сава утемељио прве велике школе при древним манастирима у исто време када се оснивају и први европски универитетски. Такође, професорка Вујић, као доктор фармацеутских наука подсећа и на то да је Свети Сава утемељио мрежу првих српских болница и да је припремио документ Работник који садржи текстове о припреми за лечење и неговање болесника.

Славску радост ове академске године са нама су поделили представници Католичког богословског факултета Универзитета у Љубљани, а у име Факултета обратио се професор др Андреја Шегула срдачно честитавши данашњи празник у име декана љубљанског Факултета. Ове године са нама су празник прославили и господа професори др Милан Ђорђевић и професор др Дејан Борисов са студентима Православног богословског факултета „Свети Климент Охридски” из Северне Македоније. Присутнима се обратио професор Ђорђевић рекавши да му је посебан утисак оставила велика љубав према богослужењу и богословљу којој је сведочио у овој кући додавши да се неисказано радује већ планираној међуфакултетској сарадњи и да се моли за њен духовни плод.

Овогодишњу Светосавску академију украсио је гудачки квартет студената Факултета музичке уметности у Београду, у саставу: Јована Удовић – виолина, Ања Оваскаинен – виолина, Марко Милорадовић – виола и Павле Ракочевић – виолончело који је извео композицију Рахмањинова „Први незавршени квартет“.

Светосавску беседу на тему „Светосавски идентитет данас” одржао је др Предраг Драгутиновић, редовни професор на Групи за библијско богословље Православног богословског факултета упоредивши мисионарски рад светог ап. Павла и Светога Саве. Деца смо Светога Саве када чувамо Свето Писмо, образовање и науку, поручује професор. У смутним временима, сматра професор, политички програм Светог Саве био је мир: градити пријатељства и савезиштва на добробит свога народа и избегавати непријатељства.

Након светосавске беседе уследио је музички интермецо у оквиру којег је наступила солисткиња Наташа Рашић, мецосопран, уз клавирску пратњу Добриле Миљковић, а присутни су имали прилику да чују дело „Гопак” Модеста Мусоргског и „Три пут ти чукна” од Петра Коњовића.

Академска 2022. година била је подједнако успешна као и претходна, а о важнијим активностима и раду присутне је обавестио декан Факултета, отац Зоран Ранковић. Факултет је изразио посебну захвалност куму славља г. Зорану Марчетићу. Као и сваке године и током академије свечано су уручена сведочанстава свршеним теолозима. Свечана академија окончана је певањем Химне Светом Сави након чега је уследило резање славског колача у параклису Светог Саве и Светог Јована Богослова.