[5. 3. 2022] Дан сећања на првог декана Православног богословског факултета Универзитета у Београду – протојереја Стевана Димитријевића

Субота, 5. март 2022. године, био је дан посвећена првом декану Православног богословског факултета Универзитета у Београду – протојереју Стевану Димитријевићу. Тог дана  делегацију са Православног богословског факултета, коју су чинили проф. др Зоран Ранковић, декан факултета, др Ивица Чаировић, доцент при катедри за Општу историју Цркве, и проф. др Владислав Пузовић, ванредни професор при катедри за Историју СПЦ, дочекали су на алексиначком Старом гробљу, службеници Епархије нишке, протођакон Далибор Мидић, управник Музеја црквених старина Епархије нишке, и протођакон Ђорђе Филиповић, секретар Његовог Преосвештенства Епископа нишког г. Арсенија, као и алексиначко свештенство. Повод посете овом гробљу и гробљанској капели Светог Архангела Гаврила био је обилазак породичне гробнице проте Стевана Димитријевића.

У капели је том приликом презвитер др Зоран Ранковић служио парастос проти Стевану и његовим сродницима, који овде заједно почивају, уз саслужење ђакона Ивице Чаировића и старешине капеле на алексиначком Старом гробљу.

После парастоса, делегација са ПБФ је посетила Техничку школу Прота Стеван Димитријевић у Алексинцу која је изграђена на протином имању и од 2004. године носи његово име. Декана и професоре из Београда је примио директор ове школе Драган Петковић, са сарадницима и том приликом је договорена сарадња.

Са благословом Његовог Преосвештенства Епископа нишког. Г. Арсенија, истог дана, у великој сали Светосавског дома у порти нишког Саборног храма Силаска Светог Духа на Апостоле, одржана је промоција књиге ванредног професора при катедри за Историју Српске Цркве на Православном богословском факултету Универзитета у Београду, др Владислава Пузовића, под називом “Путевима српске црквене историје. Научно наслеђе проте Стевана Димитријевића”.

Уводно слово одржао је протођакон Далибор Мидић, управник Музеја црквених старина Епархије нишке, а поред аутора књиге говорили су и остали чланови делегације, декан факултета, проф. др Зоран Ранковић, као и доцент при катедри за Општу историју Цркве, др Ивица Чаировић.

Пред бројном публиком, у сали Светосавског дома, представљен је велики значај проте Димитријевића за историју Српске Православне Цркве, човека који је својим неуморним радом оставио дубок траг у науци, завредевши велико поштовање од потоњих генерација, али и књига у којој је проф. Пузовић истакао прве евалуације научних достигнућа радова из пера проте Стеве Димитријевића.