[28. 2. 2022] Додељене стипендије студентима Православног богословског факултета

У амфитеатру Православног богословског факултета у Београду у понедељак, 28. фебруара 2022. године, одржана је свечана додела стипендија за учење грчког језика студентима овог факултета. У сарадњи са богословским факултетом стипендије су студентима омогућили Хеленско привредно удружење у Србији и Хеленски фонд за културу. На свечаности су говорили викар Његове Светости Епископ топлички Јеротеј, декан богословског факултета протојереј проф. др Зоран Ранковић, председник Хеленског привредног удружења у Србији Стилијанос Закоф, члан Хеленске фондације за културу Његош Петровић и конзул републике Грчке у Србији Константинос Агилакис.

У име Његове Светости Патријарха српског Порфирија присутнима се обратио викарни Епископ Јеротеј који је у свом обраћању истакао да Хеленско привредно удружење и Хеленски фонд за културу овим великодушним делом доприносе још чвршћем и приснијем зближавању и упознавању наша два народа грчког и српског.

Декан богословског факултета протојереј проф. др Зоран Ранковић је говорећи о сарадњи Грка и Срба између осталог навео да данашњи догађај сведочи о вишевековној вези наша два народа, али и о заједничком виђењу будућности која је заснована на ономе што нас све води ка ономе чему тежимо, води нас непролазноме.

Говорећи о томе колико су наша два народа блиска Његош Петровић је истакао да је језик једина баријера која раздваја наше народе, а наш задатак је да ту баријеру смањимо док она у потпуности не нестане.

Овогодишњу стипендију Хеленског привредног удружења у Србији добили су студенти: Арсеније Стојановић, Дејан Костић, Јован Перић, Марко Гавриловић, Стефан Ракетић, Стефан Перић, Филип Вулеташ, Анђела Перић, Дајан Јовановић и Никола Мутавџић, а стипендију Хеленске фондације за културу добили су Андреј Јелић и Павле Јовановић.

Свечаност је уприличио грчки хор „Хеленофонија“ под руководством диригента Нефели Папуцаки у чијем саставу су готово искључиво грађани Србије.

Извор: Радио Слово љубве