У организацији Института за систематско богословље Православног богословског факултета Универзитета у Београду, 12. децембра 2023. године одржан је Научни скуп – колоквијум са темом: „Допринос митрополита Јована (Зизијуласа) савременом систематском богословљу“.
Богословски факултет имао је радост и част да уприличи синаксис на ком се говорило о митрополиту пергамском г. Јовану као најзначајнијем модерном православном систематичару.
Научни скуп је уводним предавањем отворио Његово Преосвештенство Епископ Пожаревачко – браничевски проф. др Игнатије Мидић. Током три сесије чули смо једанаест излагања која су нам указала на то да је професор Зизијулас учитељ и аутор, чија дела превазилазе границе његовог времена.
Предавања су излагана следећим редом:
- Поздравна реч, модератор, презвитер проф. др Александар Ђаковац
- Уводно предавање Епископ Пожаревачко – браничевски проф. др Игнатије (Мидић): „Неопатристичка синтеза у делима митрополита пергамског Јована (Зизијуласа)“
- Презвитер доц. др Вукашин Милићевић: „Јован Зизијулас као систематичар: један покушај опште оцене“
- Немања Величковић: „Рецепција богословља митрополита Јована Зизијуласа код српских теолога“
- Презвитер проф. др Александар Ђаковац: „Митрополит Јован Зизијулас и његови критичари: личност и суштина“
- Александар Глишовић: „Приступ митрополита Јована Зизијуласа еклисиолошком питању односа једног и мноштва“
- Протођакон проф. др Златко Матић: „Учење о (бе)смртности душе у опусу митрополита Јована пергамског“
- Презвитер Стефан Јовановић: „Тело као икона Божја у антропологији митрополита Јована Зизијуласа“
- Стефан Пејаковић: „Бог и Откривење – Тријадологија код митрополита Зизијуласа и Либералних теолога“
- Проф. др Раде Кисић: „Саморазумевање Православне Цркве у екуменском дијалогу“
- Небојша Стевановић: „Путем богословско-онтолошке поставке теологије примата у опусу митрополита Јована (Зизијуласа): питање рецепције тријадолошке утемељености примата у савременој православној еклисиологији“
- Сања Стевановић: „Теологија црквеног појања у богословљу митрополита Јована Зизијуласа“
Предавачи су се осврнули на допринос митрополита Зизијуласа антропологији, сотириологији, тријадологији, христологији и осталим гранама систематске теологије. Учесници скупа разматрали су у дискусијама релевантна питања која се тичу богословља митрополита пергамског, у чијем се богословствовању несумњиво види теологија Отаца Цркве у контексту нашег времена, што даље значи да је његов рад извор и образац за решавање савремених теолошких проблема и питања. Допринос научног скупа огледа се у томе да су његови учесници у раду професора Зизијуласа видели одговор, како на изазове савременог човека, тако и на питања смрти, слободе, личности… Веома је битно истаћи да су учесници скупа били сагласни да целокупан рад митрополита Јована води ка јединству Цркве, ка дијалогу, ка откривењу Царства Божијег, ка Литургији, јер је пергамски архијереј позивао на исконску праксу Цркве.